Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 16263011



*

nr 1626 3011


Harald Östergren

(1888-1974), Sverige


Skål, Upsala Ekeby, 1925, keramik, diameter, 37 cm. Höjd: 11,5 cm


Harald Östergren, svensk målare och konsthantverkare, född i Stockholm 1888, död 1974.

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 3 juni 2024
kl 19:36:59



  • Tema
  • 3 jun

Upsala-Ekeby

På Tema Upsala Ekeby hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Mari Simmulson, Eugen Trost, Anna-Lisa Thomson, Ingrid Atterberg, Vicke Lindstrand, Hjördis Oldfo ...



Läs mer om Upsala-Ekeby

  • Konstnär/Designer

Harald Östergren

Harald Östergren, svensk målare och konsthantverkare, född i Stockholm 1888, död 1974.

Läs mer om Harald Östergren
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter harald östergren keramik skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige upsala ekeby
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:41
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:05
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:46




Ladda ner broschyr